Šinšillas

Šinšillas – skaistie, mīlīgie grauzēji Ulubelē nonāca šajā rudenī, izglābti no ļoti sliktiem, nepiemērotiem dzīves apstākļiem. Nu jau mazie zvēriņi atkopušies, iejutušies un tagad gaida vislabāko māju piedāvājumus un zinošus, rūpīgus saimniekus!

🐾 Amizantā šinšilla ar lielajām ausīm, modro skatienu un kustīgi ūsaino purniņu šķiet kā citas galaktikas sūtņi. Leģenda vēsta, ka šinšillas uz Zemes atnākušas no kosmosa kopā ar maiju civilizāciju. To dabiskā dzīvesvieta ir Andu kalnos, taču skaistā kažociņa dēļ savā dzimtenē tās praktiski iznīcinātas – tās jau izsenis medījuši indiāņi, taču vislielāko postu nodarījusi cilvēku tieksme savu statusu sabiedrībā apliecināt ar kažokādām – šinšillas tika gandrīz pilnībā iznīcinātas ar to brīdi, kad šinšillu kažokādas sāka izmantot 20.gs. modes noteicēji.

🐾 Šinšillas ir ļoti sabiedriski un draudzīgi dzīvnieciņi. Tām patīk, ka tās ņem rokās, samīļo un nekož pat tad, kad ir sabijušies.Tās apbur ar lielajām, ovālajām ausīm un kuplo asti, tās arī lepojas arī ar kuplām ūsām, kuru garums var sasniegt pat 10cm.

Šinšillu dzīves vērošana ir sava veida meditācija – tā nomierina un iepriecina.

Šinšillai ir biezākais un maigākais kažociņš no visiem sauszemes dzīvniekiem, tādēļ ir ļoti patīkami zvēriņu samīļot – kažoka apmatojums ir smalkāks par zirnekļa tīkla pavedienu. Katrs matiņš ar neapbruņotu aci pat nav saskatāms!

Šinšillām patīk izslieties uz pakaļkājām, sasliet austiņas un sastingt šādā stāvoklī uz ilgāku laiku gluži kā indiešu skulptūrai. Tad tā gluži vai ieiet savā pasaulē, kur jūtas ļoti labi un uz cilvēka balsi var pat nereaģēt. Šinšillu draudzīgā ziņkārība pat sasniedz tādu pakāpi, ka var apdraudēt viņu dzīvību – ja vēlaties, lai šinšilla ne tikai dzīvotu būrī, bet arī ārpus tā, tad mājās jānovāc visi vadi, citādi tie tiks nograuzti vienā mirklī – grauzēja instinktu tām neatņemt! Šinšillu skeleta anatomiskās uzbūves īpatnības ļauj tām iespiesties gan šaurās vertikālās, gan horizontālās spraugās, bez tam šinšillām ir lieliska kustību koordinācija!Stresa un nepiemērotu apstākļu dēļ skaistais kažociņš var izkrist, tāpēc šinšillām obligātas regulāras smilšu vannas. Tā ir svarīga procedūra, kas mīksto kažociņu padara tik īpašu un nodrošina pareizu kopšanu. Katru dienu būrī uz vienu divām stundām jāieliek trauks ar īpašām zooveikalos iegādātām smiltīm.

Starp citu, šinšillu “ciltī” valda matriarhāts – mātītes augumā ir pat lielākas par tēviņiem un mātītei vienmēr ir taisnība! Tieši mātīte vienmēr būs pirmā uz ēšanu un vannas peldēm un ja kaut kas nepatiks, var atļauties tēviņu pat iekaustīt.

Šinšillu dzīves ilgums var sasniegt pat 18-20 gadus.

🐾 Šinšillu uzturēšanai jāievēro svarīgi nosacījumi, citādi mazie grauzēji jūtas slikti un var sākties nopietnas veselības problēmas

– Būra augstumam jābūt vismaz 80 cm, aprīkotam ar vairākiem plauktiņiem, jo zvēriņam ļoti patīk lēkāt un kāpelēt.

– Tur jābūt šādam aprīkojumam: mājiņai, graužamajam akmenim, dzirdināšanas traukam, barības traukam, novietnei sienam, tualetei ar skaidām vai granulām.

– Jāizvairās no spilgtas gaismas, caurvēja un karstuma

– šinšillas iztur ne augstāku temperatūru par 25 grādiem un augstākā temperatūrā var ciest no karstuma dūriena.

– Mazo grauzēju ēdienkarte pamatā sastāv no siena un graudaugu maisījuma, patīk arī koku zariņi – bērza, vītola, ābeles.

– Šinšillas ir arī kāras uz gardumiem, īpaši iecienītas ir rozīnes, auzu pārslas, kaltēti dārzeņi un augļi. Tās ir lieli diedelētāji – saldumu dēļ gatavas pārdot dvēseli un stāvēt uz pakaļķepām, lūdzoši saliekot rociņas un gaidot kārumiņu.

🐾💛 Ulubelē savus saimniekus gaida 6 burvīgas, mīļas un ziņkārīgas šinšillas – 4 puikas un mamma ar mazuli.

💛 Pieaugušās šinšillas adopcijai tiek atdotas kastrētas.

Adopcijas līdzmaksājums – 40 eur.

🐾 Mazie jaukie zvēriņi ļoti cer uz patiesi zinošiem un ieinteresētiem “šinšillmīļiem”, lai turpmākajā dzīvē varētu sniegt visu sevī sakrāto mīļumu un vēlmi pēc siltas cilvēka klātbūtnes.