Aksels Munte (1857-1949)

Ievērojamais zviedru ārsts Aksels Munte dzimis aptiekāra ģimenē. Jau bērnībā viņš ļoti mīlējis dzīvniekus un jūru, mēdzis vienatnē klaiņot pa mežu ieklausīdamies putnu un dzīvnieku balsīs.

A.Munte

1874. gadā iestājies Upsalas universitātē medicīnas fakultātē, bet smagi saslimis. Ārsti konstatē plaušu asiņošanu. Vienīgais glābiņš – doties uz dienvidiem. Un 1876. gadā 19 gadu vecais jauneklis nokļūst Itālijā, Kapri salā, par kuru tā sajūsminās, ka dienu un nakti sapņo par dzīvi šai skaistajā vietā. Maigais dienvidu klimats palīdz. Atveseļojies Munte turpina studijas Mopeljē un Parīzē. Drīz Munte aizstāv diplomdarbu un iegūst ārsta tiesības – viņš tolaik ir visjaunākais ārsts Francijā. Viņš ātri kļūst slavens, arvien ir iejūtīgs pret nabadzīgajiem, kurus ārstē bez maksas.
Munte sev Kapri salā uzceļ māju Sanmikelu, lai atpūstos no cilvēkiem, kurus pārāk labi pazīst, lai tur dzīvotu kopā ar saviem labākajiem draugiem, suņiem, putniem un sauli. Paša rokām viņš tur ir licis akmeni uz akmens.
Grāmata “Stāsts par Sanmikelu” pirmo reizi iznākusi 1929. gadā angļu valodā, kad Muntem jau bija 72 gadi.Grāmata izdota 45 valodās, arī latviešu.