Pirms dažām nedēļām Ulubelē nonāca vairākas dekoratīvās mājas žurkas. Šīs žurciņas tika turētas uz daudzdzīvokļu mājas balkona arī aukstajā ziemas laikā. Dzīvoja visas kopā, tāpēc nav brīnums, ka, nonākot patversmē, žurku mammām sadzima mazuļi un kopējais žurciņu skaits daudzkāršojies, sasniedzot 50.
Dekoratīvās mājas žurkas ir gudri un draudzīgi dzīvnieciņi. Tās ir ne tikai viegli kopjamas, bet arī salīdzinoši lēti uzturamas, ja ir iegādāts kvalitatīvs būris un nepieciešamie piederumi. Tieši šo iemeslu dēļ žurciņas iesaka kā mājdzīvniekus arī dzīvniekmīļiem, kuriem vēl nav pieredzes šajā jomā.
Vēlies parūpēties par žurciņām, bet nezini, ar ko sākt?
Iepazīsties ar atbildēm uz visbiežāk uzdotajiem jautājumiem par dekoratīvajām žurkām!
Kas jāzina par dekoratīvajām žurkām?
Dekoratīvās žurkas dzīvo vidēji 3 gadus. Tās var izaugt līdz 30 cm (ieskaitot asti) un sver 450 – 650 gramus.
Dekoratīvajām žurkām atšķirībā no citiem dzīvniekiem nav šķirņu. Taču tām var atšķirties krāsa, ausu forma un spalvas struktūra. Žurciņām, kuras atrodas Ulubeles patversmē, ir raibi kažoki – tās ir viegli atšķirt citu no citas.
Žurciņas var sākt vairoties jau no 4 – 5 nedēļu vecuma, tāpēc ieteicams turēt kopā tikai viena dzimuma žurkas.
Žurciņu vēlams ir socializēt, pieradināt pie rokām un pie ģimenes. Žurciņām patīk spēlēties un mācīties trikus. Tās labprāt pavada laiku kopā ar cilvēku, ir uzticīgas un piemīlīgas. Tām patīk, ka tās ņem rokās un paglauda.
Žurkām jāpavada daudz laika ārpus būra cilvēka uzraudzībā. Tāpēc jāņem vērā, ka šie dzīvnieciņi ir grauzēji un var sagrauzt vadus, mēbeles, utt.
Ieteicams žurciņas turēt ģimenēs, kurās nav kaķi vai citi dzīvnieki ar medību instinktiem.
Vai dekoratīvās žurkas var dzīvot ģimenēs ar bērniem?
Mājdzīvnieka iegāde vai adopcija ir lielisks vaids, kā bērnam iemācīt atbildību un saudzību pret mazākām radībām. Kā pirmos mājdzīvniekus bieži iesaka tieši dekoratīvās žurkas, jo tās ir viegli kopjamas un draudzīgas.
Atbildība par žurciņas pabarošanu, ūdens nomainīšanu vai būra iztīrīšanu bērnam iemācīs, ko nozīmē rūpēties par dzīvnieku. Tomēr vecāku līdzdalība šajā procesā ir ļoti nepieciešama.
Pieaugušajam ir jāpārliecinās, ka žurciņu pamatvajadzības vienmēr ir apmierinātas un ka bērns prot pareizi apieties ar dzīvnieku. Jāraugās, lai bērni netīšām nenodara pāri žurciņai, jo viņi var neapzināties, cik trausla ir šī mazā būtne. Tāpēc labi, ja vecāki rāda priekšzīmi.
Jāatgādina, ka dzīvnieciņa adoptācijai vai iegādei ir jābūt visas ģimenes lēmumam – arī tad, ja šis dzīvnieciņš ir tik mazs kā žurciņa. Šis lēmums prasa uzņemties atbildību visiem mājas iemītniekiem – gan pieaugušajiem, gan bērniem. Ar tik mazu dzīvnieciņu mājās jābūt īpaši uzmanīgam, jo viņš var kaut kur nemanot ielīst, noslēpties un mēs nejauši varam viņam nodarīt pāri.
Kas nepieciešams žurku turēšanai mājās?
Lai dekoratīvās žurkas savās mājās varētu justies ērti, tām ir jāiekārto piemērots būris. Lai gan žurciņu uzturēšana ir salīdzinoši lēta, no sākuma ir jāiegulda līdzekļi laba aprīkojuma iegādei.
- Ieteicams žurku turēt grauzējiem speciāli paredzētos būros, kurus var iegādāties zooveikalos. Minimālais būra grīdas izmērs ir 60×40 cm. Žurkām patīk augstie būri, kur ierīkojami vairāki stāvi.
- Mājdzīvnieka būri jāizklāj ar sausiem pakaišiem, piemēram, vilnu vai speciālajām skaidām, kas pieejami zooveikalos. Pakaiši nedrīkst būt ļoti cieti vai asi. Nedrīkst par pakaišiem likt sienu vai lielas presētas granulas, jo žurkām ir jūtīgas pēdas un var veidoties tulznas. Vairāk piemērotas būtu kukurūzas granulas vai kādi citi vidēji smalki pakaiši, kas nesatur daudz putekļu. Būra stūrī jāierīko atsevišķa tualete. Pakaiši jāmaina reizi 4 dienās, lai novērstu nepatīkama aromāta veidošanos. Būrim jābūt sausam!
- Būri vēlams aprīkot ar atsevišķu mājiņu, ēdiena trauciņu un dzeramtrauku. Svarīgi atcerēties, ka būrim jābūt aprīkotam ar automātisko dzirdītavu, nevis ar ūdeni piepildītu šķīvīti (žurkas mēdz to izmantot par tualeti).
- Guļvietu žurkai var padarīt ērtāku, izklājot to ar mīkstiem audumu atgriezumiem.
- Būris žurkai šķitīs interesantāks, ja tajā būs ierīkotas slēptuves, tuneļi un tiltiņi. Žurkām patīk, ja būrim ir vairāki stāvi ar kāpnītēm.
- Ir ieteicams pēc kāda laika pamainīt būra izkārtojumu vai interjeru. Žurkas ir zinātkāri dzīvnieki, kuri labprāt izpēta jaunus priekšmetus savā būrī.
Jārēķinās ar to, ka kvalitatīvs un plašs būris var maksāt 50+ eiro. Turklāt nepieciešams iegādāties arī traukus, guļvietas, tuneļus, utt.
Ko ēd dekoratīvās žurkas?
- Dekoratīvās žurkas ēd speciālus barības maisījumus, ko var nopirkt zooveikalos. Tie parasti satur graudus un žāvētus augļus.
- Kā kārumu žurkām var piedāvāt augļus, dārzeņus, riekstus, sēklas, vārītu gaļu (bez sāls vai citām garšvielām), brūnos rīsus, pilngraudu makaronus.
- Žurkām nedrīkst dot sieru, mandeles, kartupeļus, ķiplokus, sīpolus, spinātus, pupiņas, piparus, citrusaugus, ābolu sēklas. Žurkām ir kaitīgi cilvēkiem paredzētie ēdieni, kas satur sāli, cukuru vai citas garšvielas (ceptu gaļu, šokolādi, utt.).
- Žurkai vienmēr ir jābūt pieejamam svaigam ūdenim. Ūdeni ieteicams mainīt katru dienu un ieliet speciālā dzeramtraukā.
- Žurkām zobi aug visu mūžu, tāpēc jāparūpējas, lai grauzējiem vienmēr ir pieejami svaigi koka zari vai speciāli minerālakmeņi ar dārzeņu nūjiņām. Tos skrubinot, žurciņas pašas novīlē savus zobus un nodrošina, ka tie nepaliek par garu.
Kas nepieciešams, lai nodrošinātu dekoratīvo žurku labsajūtu?
Dekoratīvās žurkas ir ļoti viegli kopjami dzīvnieki. Tāpēc tās iesaka izvēlēties kā pirmo mājdzīvnieku ģimenēs ar bērniem. Tomēr, lai dekoratīvās žurkas justos ērti savā dzīvesvietā, ir jāzina, kas nepieciešams to labsajūtai.
- Aizsardzība pret caurvēju. Žurciņu būris nedrīkst atrasties tuvu logiem vai uz palodzes, jo tā dzīvnieciņi var apaukstēties.
- Kompānija. Žurciņas ir sociāli dzīvnieki! Ja žurka būrī ir viena pati, tā var izjust trauksmi un depresiju. Žurkām nepieciešama citu žurku sabiedrība arī naktī, kad cilvēki guļ, jo tad tās ir visaktīvākās. Žurkas izmanto ožu, lai atpazītu viena otru. Ja žurkas tiek pa vienai, tām var izveidoties uzvedības problēmas.
- Sociālā struktūra. Gluži kā ģimenē, žurkām ir jāmāk sadzīvot vienai ar otru. Ja kopā dzīvo svešas žurkas, jānovēro viņu uzvedība! Pierašanas periodā normāla parādība ir savstarpēja agresija, kamēr tiek noskaidrota “galvenā” žurka. Tomēr šis periods parasti ir īss. Ja žurkas ir pieradušas viena pie otras, tad kautiņi notiek reti.
- Mierīga un droša vide. Dabā žurkas medī daudzi dzīvnieki. Mājās turot žurciņu, jāatceras, ka tās var baidīties no agresīviem kaķiem, suņiem, papagaiļiem, u.c. skaļiem mājdzīvniekiem. Tāpēc dekoratīvās žurkas vislabāk jutīsies, ja dzīvos ģimenē bez kaķa.
- Regulārs kontakts ar cilvēku. Žurciņām ir lēnām jāpierod pie cilvēka klātbūtnes. Dzīvnieciņam var pielabināties ar kārumiem. Ir jāļauj, lai žurciņa pirmā izrāda interesi un iniciatīvu attiecībās ar cilvēku. Kad žurka uzticas cilvēkam un jūtas komfortabli, tā labprāt spēlējas un mācās izpildīt trikus.
- Maiga un cieņpilna apiešanās. Žurku turot rokās, visām kustībām jābūt saudzīgām, mierīgām un pārliecinātām. Nekādā gadījumā nedrīkst žurku pacelt aiz astes! Nepatīkama pieredze žurkai var izraisīt stresu un bailes no cilvēka.
- Atvēlēts laiks gulēšanai. Dekoratīvās žurkas guļ pa dienu, tāpēc ieteicams visas aktivitātes ar žurkām veikt agri no rīta vai vakarā.
Kādas veselības problēmas var rasties žurkām?
Parasti žurkas slimo reti. Veselai žurkai ir gluds, spīdīgs apmatojums, spožas, modras acis.
Žurciņām ir jūtīgi elpceļi. Ja tās elpo gaisu, kurā ir daudz putekļi, žurciņām var sākties alerģiska reakcija.
Reizēm žurkas var iegūt fiziskas traumas (kaulu lūzumus) vai saindēties ar nepiemērotu ēdienu. Žurkām var būt vielmaiņas traucējumi, elpceļu iekaisumi vai alerģijas. Reizēm dzīvniekam var rasties arī audzēji.
Pie vetārsta ieteicams doties, ja ir pēkšņas pārmaiņas dzīvnieka uzvedībā – grauzējs izrāda apātiju, atsakās no barības, ir sabozies.
Ulubeles jaunākās iemītnieces – dažādu krāsu un raksturu žurciņas – ir gatavas doties līdzi uz mājām gādīgiem un atsaucīgiem saimniekiem!