Ulubele pieprasa atsaukt Latvijas Radio 1 raidījumu “Atvērtie faili” 28.09.2023., publiski atvainoties un saukt pie atbildības raidījuma veidotājus

Ulubeles princips vienmēr bijis atklātība – patversmes vārti ir vaļā apmeklētājiem un esam gatavi atbildēt uz visiem jautājumiem. Diemžēl “Atvērto failu” žurnāliste Baiba Kļava raidījuma gatavošanas laikā par tajā minētajām tēmām uzdeva vai nu jautājumus tendenciozi, vai neuzdeva vispār, vai saņemtās atbildes klaji ignorēja, pasniedzot jau iepriekš sagatavoto viedokli kā sensāciju.

Šāda veida žurnālistika ir ļoti liels apdraudējums Latvijas sabiedrības informatīvajai telpai. Ja sabiedriskais medijs, kurš tiek uzturēts par nodokļu maksātāju naudu, izmantojot savu spēku un varu, spekulē ar informāciju, faktus izmanto tendenciozi, izrauj komentārus no konteksta, tādējādi apzināti maldinot sabiedrību un nomelnojot labdarības organizāciju Ulubele, kas Latvijā darbojas teju 20 gadus, tas ir liels solis atpakaļ kvalitatīvu informācijas telpas radīšanā.

Kādi tad bija raidījuma kliedzošākie secinājumi, kurus apskatām 4.oktobra preses konferencē:

1)           “Visvairāk ziedotās naudas tērēta juridiskajiem pakalpojumiem; neatklāj, kā tieši tā izlietota.” Nevarējām atklāt, jo diemžēl par to netika uzdots jautājums. Taču tas nav noslēpums, jo sabiedriskā labuma organizācijām ir stingra atskaites sistēma un VID to kontrolē. Katru gadu iesniedzam VID atskaites, norādot katru uzņēmumu, NVO, un privātpersonu, kura ir sniegusi atbalstu, kā arī ziedojuma apmēru.

2)           “Par ziedotāju naudu pagājušā gadā Ulubele nopirkusi 2 jaunas automašīnas.” Žurnāliste gan izvairās no fakta, ka vienu automašīnu iegādājies sociālais uzņēmums Ulubele par Altum granta līdzekļiem, kas pieļauj tikai jaunu, nevis lietotu automašīnu iegādi. Otrs auto ir līzingā. Auto ir nepieciešami Ulubeles darbības nodrošināšanai, t.sk. dzīvnieku transportēšanai.

3) “Ziedotāju līdzekļi no Ulubeles aizplūst uz Dzīvnieku policiju.” Dzīvnieku policija nav ne valsts, ne pašvaldības struktūrvienība, ne arī militarizēta institūcija. Dzīvnieku policija ir Ulubeles nodibinājums ar mērķi būt dzīvnieku interešu sardzē un darām to visdažādākajos veidos – gan sadarbībā ar valsts un pašvaldību iestādēm (pakalpojumu sniegšana, dalība normatīvo aktu pilnveidē), gan virtuāli (informējam, konsultējam, nodrošinām pazudušo un atrasto dzīvnieku sludinājumu portāla darbību), gan praktiski (sniedzam palīdzību nelaimē nonākušiem dzīvniekiem).

4)           Laikā no 2014. līdz 2022. gadam Ulubele no pašvaldības saņēma gandrīz vienu miljonu eiro. Saņēma gan – sniedzot pretī pakalpojumu un atskaitoties par līdzekļu izlietojumu. Summa izklausās iespaidīga tikai tad, ja min šos 8  gadus kopā, bet cik daudz tas ir no patversmes izdzīvošanas budžeta, sadalot to pa gadiem, mēnešiem un dienām un patversmē mītošajiem dzīvniekiem, skaidrojam preses konferencē.

Jāpiemin, ka žurnāliste kā sensāciju izvilkusi 2,5 gadus vecus “failus”, kad RD Birokrātijas apkarošanas centrs veica pārbaudi uz biedrības “Juglas dzīvnieku grupa” un Latvijas Veterinārārstu biedrības sūdzību pamata, kur izskanēja klajš apmelojums par dzīvnieku skaita palielināšanu, ko apmaksājot Rīgas Dome. Sējot šaubas par Ulubeles godprātīgumu, šo un citus nepierādītos faktus 2021.gada BAC ziņojumā maskēja ar vārdu “iespējams”, bet žurnāliste pēc 2,5 gadiem jau pasniedz kā konstatējumu. Zīmīgi, ka raidījumā krāšņi akcentēts tieši BAC ziņojums, taču būtisku faktu, ka Ulubele 9 gadus bija spiesta tiesāties ar RD un šī gada martā tiesa atzina RD pārkāpumus par iepirkuma nelikumīgu neizpildi, žurnāliste ignorēja. Tiesas spriedums viņai tika nosūtīts.

5) “Par bezpajumtnieka Vladimira suni Gerdu, kas patversmē tiek pie suņa ar reģistrētu turēšanas vietu – benzīntankā. Advokāte, Ulubeles brīvprātīgā vēršas policijā par suņa nozagšanu; prasa naudu par kucēniem.” Šī sāga labi zināma daudziem dzīvnieku draugiem, tāpēc faktu tendenciozitāte un vienpusēja pasniegšana “viena tante teica” līmenī ir nepiedodama.

ATVĒRTO FAILU FONS

Angažētais LR raidījums skaudri parāda, ka Latvijā cīnās divas ideoloģijas: Ulubele un atbalstītāji par no-kill, kur katrai dzīvībai ir vērtība, kā to nosaka Dzīvnieku likuma preambula un “liekie dzīvnieki jālikvidē” bez sentimenta par dzīvību.

Pie katras Rīgas domes vadības maiņas, izmaiņām likumos vai MK noteikumos, neslēpti tiek gatavotas zākāšanas kampaņas pret Ulubeli. Šobrīd ir atvērta gan likuma pārskatīšana, gan arī Rīgas dome ir izsludinājusi iepirkumu par kaķu izmitināšanas un aprūpes pakalpojumu Rīgā. Iepirkuma nolikums gan sagatavots tādā veidā, lai tā prasībām atbilstu faktiski tikai viena patversme – Juglas dzīvnieku aizsardzības grupa “Labās mājas”.

2014.gadā biedrība Dzīvnieku pansija Ulubele vērsās tiesā pret Rīgas domi par zaudējumu piedziņu: Ulubele bija uzvarējusi divos Rīgas domes rīkotajos iepirkumos par izķerto un cietušo suņu un kaķu izmitināšanas un aprūpes pakalpojumu sniegšanu,bet Rīgas dome, ignorējot iepirkumu rezultātus, 2014.gadā nelikumīgi pirka minētos pakalpojumus no biedrības “Juglas dzīvnieku aizsardzības grupa” (dzīvnieku patversme “Labās mājas”). Administratīvā apgabaltiesa atzina, ka Rīgas dome ir rīkojusies prettiesiski un ar 2023.gada 9.janvāra spriedumu piedzina no Rīgas domes par labu Ulubelei zaudējumus 20’146,10 EUR apmērā.

IDEOLOĢIJU KONFLIKTS

 2005. gadā tika radīta biedrība Dzīvnieku pansija Ulubele ar tolaik Latvijā pilnīgi jaunu attieksmi pret dzīvību, dzīvnieku aizsardzību un labturību: no-kill (jeb nenogalināšanu). Vienkāršiem vārdiem runājot – mēs par katru dzīvnieka dzīvību cīnāmies kā par savējo.  Un kopš 2010. gada, kad biedrība pārņēma Līču teritoriju no “Juglas dzīvnieku aizsardzības grupas”, kas tolaik bija ar dzeloņdrātīm apjozta, krūmiem aizaugusi meža teritorija, kurā ieeja apmeklētājiem bija slēgta, ir panākts milzīgs progress:

  • labiekārtota patversmes 3,5 ha teritorija
  • izbūvēti 105 specializēti voljēri suņiem (ar sietiem, kas nodrošina neizrakšanos)
  • rekonstruēta 1/3 galvenās ēkas, kur iekārtots moderns mājdzīvnieku uzņemšanas bloks – ienākot, tā bija bez logiem un atbaidoši nolaistā stāvoklī
  • izveidots dzīvnieku dārzs ar ēku un siltām sagatavotām istabām, kurā mitinās kaķi, kurus ilgstoši neizvēlas adopcijai
  • izbūvēts saimniecības angāru komplekss ar 9 plašām noliktavām inventāram, barībai un tehnikas izvietošanai
  • labiekārtota zona brīvprātīgo aktivitātēm un visu ciemiņu un darbinieku atpūtai, publiskiem pasākumiem
  • izbūvēts telts bērnu cilvēcības skoliņai vasaras periodā
  • izveidoti 2 vet-apskates kabineti un operāciju zāle, lai dzīvnieki nav jātransportē uz citām klīnikām standarta vet-procedūrām
  • izbūvēts piebraucamais ceļš 1,8 km garumā uz Ulubeli
  • iegādāts fizioterapijas baseins dzīvniekiem ar kustību traucējumiem
  • iegādāts profesionāls gruminga aprīkojums patversmes iemītnieku kažociņu sakopšanai
  • rekonstruēts un filtriem apgādāts ūdens dziļurbums kvalitatīvam ūdenim dzīvniekiem

Ulubeles kolektīvs ienāca ar svaigām humānisma idejām, atvēra patversmes vārtus sabiedrībai, nepieļāva tur masveida eitanāzijas; uzsākām Senioru programmu, Cilvēcības skoliņu un Cilvēcības stundas bērniem, brīvprātīgo apmācību un iesaistīšanu – tieši pateicoties sabiedrības plašajam atbalstam, mēs esam radījuši veselu kopienu, kas tic un atbalsta no-kill principus. Savukārt Ulubeles lielie sasniegumi līdz naidam nepatīk trīs organizācijām, precīzāk trīs personām no šīm organizācijām:

Kārkliņai Astrīdai no “Juglas aizsardzības grupas” patversmes “Labās mājas”, kura iepriekš saimniekoja Līču teritorijā; Klučniecei Vijai no Latvijas kinoloģiskās federācijas un Konoporei Litai no Latvijas veterinārārstu biedrības. Starp Ulubeli un minētajām trim personām notiek pretēju ideoloģiju sadursme kopš pirmās dienas. Diemžēl mīļdzīvnieku pavairošanas rūpals ilgstoši tiek pasniegts un lobēts kā nevainīgs brīvā laika hobijs, bez noteikumu un normatīvu apgrūtinājumiem.

SENSĀCIJA – PATVERSMES UZTURĒŠANAS IZDEVUMI UN DIVI JAUNI AUTO!

Viena dzīvnieka uzturēšanai dienā tiek aprēķināti 4 eiro. Bez 3 eiro dzīvnieks nemaz nevar izdzīvot, tie tad arī būtu dzīvnieka un patversmes elementāras uzturēšanas izdevumi: 1500 eiro dienā = 45000 mēnesī = 540 000 eiro gadā, un tie ir gandrīz 70% no Ulubeles tēriņiem. Kas tiek nosegts no papildus 1 eiro, kas veido vēl 15000-20000 mēnesī jeb 30%? Dažādu materiālu izdevumi – sākot no darba rīkiem un būvmateriāliem, bet arī drukas materiāli, izglītojošie izdales materiāli; ēku rekonstrukcijas, remonti un teritorijas uzlabojumi utt. Juridiskie un sabiedrību izglītojošie pakalpojumi, sabiedriskās domas un likumdošanas izmaiņu pakalpojumi kopumā veido vien nepilnus 10 % no izdevumiem. Taču tieši pateicoties šiem 10% Ulubele ir kļuvusi par viedokļa līderi un Ulubeles komanda ir panākusi sabiedriskās domas un likumdošanas izmaiņas. Lai to panāktu,  tiek veikti dažādi pasākumi – sākot no suņu čipēšanas, sabiedriskās domas aptaujām, brīvprātīgā darba vadlīnijām, tiesas sēdēm, diskusijām, virtuālām aptaujām un beidzot ar PVD pārbaudēm, juridiskajiem iesniegumiem, atbildēm, pārsūdzībām, juridiskajām konsultācijām, iepirkumu monitorēšanu un iepirkumu sagatavošanu.

Mēs esam gan patversme, gan dzīvnieku aizsardzības organizācija. Gada pārskata formas Sabiedriskā labuma organizācijām (SLO) atšķiras no ierastajiem gada pārskatiem. Organizācijas, kas veic gan sabiedrisko, gan saimniecisko darbību aizpilda gada pārskata tabulu pielikumus. Saimnieciskā un sabiedriskā labuma darbību izdevumi tiek nošķirti saistībā ar PVN uzskaiti. Esam sazinājušies ar VID un vienojušies par attiecīgo gada pārskata sadaļu precizēšanu.

Ulubeles un atbalstītāju lielākie sasniegumi:

⃰  Latvijā ieviests valsts reģistrs mīļdzīvnieku uzskaitei, kurā obligāti reģistrējami visi suņi, bet pārējo mīļdzīvnieku čipēšana/reģistrēšana pagaidām ir brīvprātīga

⃰  DZAL izdevies nosargāt normu, ka personām, kuras sodītas par cietsirdīgu attieksmi pret dzīvniekiem  vismaz ir liegums turēt dzīvniekus

⃰  veidota tiesu prakse, kura DZAO  atzīta par cietušo saimnieka kaķa izglābšanā no cietsirdības pret viņu. Liekot vainīgai personai kompensēt DZAO visus dzīvnieku ārstēšanas izdevumus

⃰  arvien vairāk sabiedrības locekļu uzskata, ka dzīvnieks nevar būt manta, bet ir justspējīga būtne. Dzīvnieks nevar būt tiesību objekts. Tam jābūt tiesību subjektam

⃰  Ikviena dzīvība ir vērtība. Visi mīļdzīvnieki, kuri ir piedzimuši, ir tiesīgi uz iespēju būt aprūpētiem, mīlētiem un vajadzīgiem. Tāda ir mīļdzīvnieka sūtība šai cilvēku pasaulē. Tāpēc ir jānovērš mīļdzīvnieku pārprodukcijas cēlonis- nekontrolēta vairošana, nevis ar neskaitāmām birokrātiskām normām jāapgrūtina glābēju darbs.

Raidījuma sensacionālais paziņojums, ka pagājušā gadā par ziedotāju naudu iegādātas 2 jaunas automašīnas ir nekorekts!

Ulubeles darba specifika nav iedomājama bez autoparka. Transporta līdzekļi tiek izmantoti dzīvnieku pārvadāšanai no atrašanas vietas uz patversmi, kā arī uz/no klīnikām. Iespēju robežās pakāpeniski mainām automašīnas, jo tās nolietojas, iziet no ierindas, bet lielo izsaukumu skaits ik dienas nepieļauj iespēju kādu no mašīnām ilgstoši remontēt. Vienu automašīnu iegādājās sociālais uzņēmums Ulubele par Altum granta līdzekļiem, kas pieļauj tikai jaunu, nevis lietotu automašīnu iegādi (par to žurnāliste tika informēta). Otrs auto Nissan ir ņemts līzingā, izmantojot līzinga pakalpojumu ar termiņu 5 gadi un ikmēneša maksu 500 EUR. Nissan automašīnai ir ērts un plats bagāžnieks, kurā ir drošāk pārvadāt dzīvniekus, turklāt, ar nelielu degvielas patēriņu (6,5l/ 100km). Šādam lēmumam ir ekonomisks pamatojums, jo iepriekš izmantotā 2005.gada Honda prasīja ļoti lielus ieguldījumus remontā, un tai bija liels degvielas patēriņš.

SUNS GERDA

Žurnāliste atsaucas uz “uzrunāju sievieti tunelī”, savukārt uzrunātā persona  klāsta “pirms trim gadiem te sēdēja Volodja un suns…” Raidījumā netiek ņemts vērā Ulubeles darbību  kopums, netiek parādīta patiesa un pilna aina – selektīvi tiek izvēlēts viena suņa, kurš tika atdots savam saimniekam, sarežģītais liktenis, turklāt balstoties uz “viena tante teica”. Tiek izrauts un izcelts par pamatu viens gadījums no daudziem tūkstošiem, to vispārinot un atkal sējot šaubas par Ulubeles godprātīgumu.

Gerdas un viņas saimnieka liktenis labi zināms plašam cilvēku lokam – stacijas tunelī Vladimiru un viņa suņus vairāku gadu garumā zināja un atbalstīja daudzi garāmgājēji, bet Ulubele palīdzēja ar šī saimnieka 3 suņu un 2 kaķu sterlizāciju arī pirms Gerdas, iespēju robežās atbalstījām ar barību.

Taču Ulubeles viedoklis un precīzs skaidrojums par šo sāgu, tai skaitā arī to, kāpēc suns reģistrēts adresē Lucavsalas iela 1, tika ignorēti. Acīmredzot, neatbilda iepriekš izveidotajam stāstam. Vladimirs ne vienu reizi vien bija Ulubelē, zināja gan patversmi, gan brīvprātīgos, kas viņam palīdzēja. Visi 3 Vladimira suņi atkal nonāca Ulubelē 2022.gada vasarā, kad viņu izlika no dārza mājiņas Lucavsalā. Gerda tika adoptēta un laimīgi dzīvo Saulkrastos, bet 2 vecākie suņi – Ričs un Ronda joprojām mīt Ulubelē. 

Raidījumā ļoti nekorekti Ulubeles brīvprātīgā dēvēta par advokāti, kaut gan žurnāliste Baiba Kļava personīgi runājusi ar šo cilvēku, uzdevusi jautājumu un saņēmusi atbildi, ka viņa nav advokāte.

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes Redakcionālās vadlīnijas un ētikas kodeksi nosaka, ka veidojot saturu par konkrētu tematu ir jāiekļauj atbilstoši un kompetenti viedokļi.

Ja skatāmies uz  pieaicinātajām radio raidījuma ekspertēm, mēs redzam, ka “Delna” nav nodevusi gada pārskatu par 2022. gadu un par 2021. gadu nesteidzīgi nodevusi šā gada janvārī. Pie tam šī organizācija tiek uzturēta no valsts dotācijām.

Kamēr dzīvnieku patversme “Mežavairogi”  ir organizācija, par kuru atrodami neskaitāmi ziņojumi publiskā telpā par neatbilstošu labturības prasībām dzīvnieku apstākļiem: pārkāpumi gan par atklātos konteineros glabātiem mirušiem dzīvniekiem, gan par nodokļu parādiem (ir liegumi), kā arī no privātpersonām neatmaksāti parādi kopš 2015.gada un  nodrošinājuma liegumi. Iestādei gada pārskati vispār netiek iesniegti.

ZIEDOJUMI UN ZIEDOTĀJI

Lai saglabātu no-kill principu Ulubele ir NVO, kura pilnībā ir atkarīga no ziedotājiem. Kopējo ieņēmumu sadalījumā tikai ¼ daļa ir pašvaldību sniegtais finansējums un ¾ daļas ziedojumi. Ulubeles atbalstītāju skaits ir ievērojams. Katru gadu mēs iesniedzam VID atskaites, norādot katru uzņēmumu, NVO, un privātpersonu, kura ir sniegusi atbalstu,  kā arī ziedojuma apmēru. Ulubele ļoti respektē katra ziedotāja nostāju par publicitāti. Ir atbalstītāji, kuri to vēlas. Bet vairums ziedotāji, īpaši privātpersonas, nevēlas anonsēt savu personību un ziedojuma apmēru. Ulubeles atskaites kārtība katram no ziedotājiem, kuri to vēlas, ir cieņas, uzticēšanās un ilgtermiņa sadarbības pamatā. Ulubele vienmēr pilda savas saistības un par ieņēmumiem/izdevumiem atskaitās saviem ziedotājiem un valstij. Nevienam nav tiesību pretēji privātpersonu datu aizsardzības regulai, iegūt, pētīt un vēl jo īpaši veidot publikācijas, apcerējumus, apmelojumus, izmantojot 2000 privātpersonu datus, kuros norādīti personu kodi un ziņas par ziedojumu apmēru. “Atvērto Failu” žurnālistes rīcība, iegūstot un publicējot personu datus par Ulubeles ziedotājiem ir personas datu apstrādes pārkāpums. Pie tam žurnāliste pirms raidījuma tika brīdināta, ka fizisko personu dati Uzņēmumu reģistra datu bāzē ir izvietoti prettiesiski un ka par prettiesisku fizisko personu datu apstrādi var iestāties likumā paredzētā atbildība. Ulubele neredz nekādu pamatojumu, kāpēc žurnālistei bija jāpublisko atsevišķa ziedotāja identitāte un personas dati, kurš nav devis savu piekrišanu datu publiskošanai. Šāda žurnālista rīcība ir rupjš Vispārējās datu aizsardzības regulas pārkāpums, jo datu publiskošanā nav saskatāma nekāda sabiedriska interese, kas attaisnotu to publiskošanu žurnālistikas vajadzībām.

Sējot šaubas sabiedrībā un ziedotājos par Ulubeles ziedojumu izlietojuma caurspīdīgumu bez konkrētiem faktiem, vienlaikus raidījumā tendenciozi nepievilcīgā gaismā izceļot atsevišķus ziedotājus un dodot mājienus par ziedoto līdzekļu izcelsmi, ir Latvijas sabiedriskajam medijam ir nepieņemama un nepiedodama prakse.