Kaķis mūsdienu pasaulē

kakis_musd_pasaule

Eksistē vairāki Kaķu muzeji. Pirmais muzejs radīts Bāzelē. Materiālu bagātība un eksponēto statuju (vismazākā – 5 mm, vislielākā – 1,5 m), gleznu, zīmējumu, pastmarku, rotas lietu, mēbeļu daudzveidība ir vienkārši fantastiska. Muzeja apmeklētāju rīcībā ir liela tematiskā bibliotēka. Kaķu muzeji ir arī Amsterdamā, Šauļos, Maskavā. Parīzes Luvrai pieder izcila ēģiptiešu no bronzas lietu kaķu statuešu kolekcija.
Visi zina par pieminekļiem, kas uzstādīti suņiem par to varoņdarbiem, bet arī kaķi nav mazāk kalpojuši cilvēcei. Piemēram, Vecajā Pēterhofā pie Sanktpēterburgas vienkāršs piemineklis atrodas bioloģijas institūta pagalmā. Pēc profesoru un studentu iniciatīvas piemineklis kaķiem ir uzstādīts arī pie Sorbonas universitātes Francijā. Te kaķi kalpoja medicīnai un vēl ilgi palīdzēs fizioloģijas noslēpumu atklāšanā.
Ir pieminekļi pasaku varoņiem. Ņujorkas Centrālajā parkā ir bronzas skulptūra, kas veltīta L. Kerola “Alisei Brīnumzemē”. Kompozīcijā ir arī smaidošais Kaķis. Trīs pieminekļi Brēmenē, Drēzdenē un Rīgā ir veltīti literatūras varoņiem: kaķim, ēzelim, sunim un gailim. Pēterburgas Vasaras dārzā ir piemineklis I. Krilovam. Ja labi pārzināt viņa fabulas, kurās darbojas kaķi, tad viegli noprast, ka prātniekam – kaķim ir tas gods atrasties starp daudziem citiem dzīvniekiem.
Mēs vairs nevaram iedomāties savu dzīvi bez kaķiem. Pasaulē dzīvo miljoniem kaķu. Visvairāk to ir ASV – 42 milj., 5 milj. – Anglijā, 3,6 – Vācijā, ap 40 milj. Krievijā. Tikai maza daļa no tiem ir tīrasiņu kaķi. Pēc vecākās Lielbritānijas kaķu mīļotāju apvienības GCCF (Governing Council Cat Fancy) datiem, 1995.gadā šajā valstī bija reģistrēti 32 800 šķirnes kaķi. Kaķu skaitam ir tendence katru gadu palielināties par 4-5%, protams, arī uz klīstošo un pamesto kaķu rēķina.
Kaķus sāka speciāli audzēt un selekcionēt XIX gadsimta otrajā pusē. Tomēr interese par kaķi kā kaķu izstādes eksponātu parādījās tikai XIX gadsimta pašās beigās. Attīstoties ģenētikas zinātnei, kaķu audzēšanas speciālisti sāka interesēties par jaunu šķirņu radīšanu un veco uzlabošanu. Tagad zināmas aptuveni 40 šķirnes, bet, ņemot vērā nokrāsu variantus un raksturīgas pazīmes šķirnes ietvaros (teiksim, Persijas kaķiem to ir ap 35), rezultātā būs ap 200 paveidiem.
Un tomēr starp kaķiem nav tik milzīgas izmēru, formu un temperamentu daudzveidības, kāda raksturīga suņu šķirnēm. Vislielākie no visiem mājas kaķiem – Meinas pavalsts jenotveidīgais un Sibīrijas kaķi izmēros pārsniedz vismazāko – Singapūras kaķi tikai kādas 4-5 reizes, bet dogs ir lielāks par Jorkšīras terjeru gandrīz 200 reižu. Tik nelielas atšķirības starp kaķu šķirnēm varbūt ir izskaidrojamas ar to, ka kaķim nekad nav uzticēti tik daudzi pienākumi kā sunim. Kaķis ir bieds pelēm un patīkams kompanjons vientulīgās stundās. Nekad nav bijis ne dienesta, ne ganu, ne sargkaķu.
Bet neviens mājdzīvnieks nav tā apbūris cilvēkus kā kaķis. Un neviens no tiem vienlaikus nav palicis tik noslēpumains un neizzināts. Vienas un tās pašas kaķu rakstura īpašības dažiem cilvēkiem izraisa milzīgu mīlestību pret šo ūsaini, bet citiem – gandrīz vai naidu. Izteiktas jūtas pret kaķiem neko neizsaka par kaķu būtību, bet daudz atklāj par cilvēku, pār kuru šīs jūtas valda.

pārpublicēts no: TVNET, 2006.gada 3.maijs