Dzīvnieku aizsardzības organizācijas un atbalstītāji turpinās cīņu pret rituālo kaušanu

2009.gada 17.septembrī Saeima pieņēma grozījumus „Dzīvnieku aizsardzības likumā”, kas turpmāk atļaus lauksaimniecības dzīvniekus nogalināt izmantojot dažādu reliģisko kopienu rituālās kaušanas metodes. Nelielam vairākumam atbalstot šo likumprojektu, deputāti tomēr pieļāva, ka steidzamības kārtā šaura komersantu loka interesēs, tiek upurētas Latvijā pastāvošās tradīcijas un ētikas normas.

Pret šādu barbarisku un arhaisku tradīciju ieviešanu balsoja 40 Saeimas deputāti:
Valērijs Agešins SC
Solvita Āboltiņa JL
Ainars Baštiks LPP/LC
Valērijs Buhvalovs PCTVL
Vladimirs Buzajevs PCTVL
Boriss Cilevičs SC
Ilma Čepāne PS
Oļegs Deņisovs SC
Juris Dobelis TB/LNNK
Ina Druviete PS
Guntis Jānis Eniņš ZZS
Inta Feldmane LPP/LC
Sergejs Fjodorovs SC
Aleksandrs Golubovs SC
Māris Grīnblats TB/LNNK
Pēteris Hanka ZZS
Nikolajs Kabanovs SC
Oskars Kastēns LPP/LC
Andrejs Klementjevs SC
Janīna Kursīte-Pakule PS
Gunārs Laicāns PS
Visvaldis Lācis
Liene Liepiņa JL
Ingmārs Līdaka ZZS
Anatolijs Mackevičs LPP/LC
Miroslavs Mitrofanovs PCTVL
Vitālijs Orlovs SC
Igors Pimenovs SC
Jakovs Pliners PCTVL
Dzintars Rasnačs TB/LNNK
Ivans Ribakovs SC
Inguna Rībena JL
Anna Seile PS
Kārlis Šadurskis PS
Inese Šlesere LPP/LC
Pēteris Tabūns TB/LNNK
Jānis Tutins SC
Jānis Urbanovičs SC
Aleksejs Vidavskis SC
Mihails Zemļinskis SC

Likumprojektu atbalstīja 45 deputāti:
Vitālijs Aizbalts LPP/LC
Igors Aleksandrovs JL
Dzintars Ābiķis TP
Māris Ārbergs TP
Aija Barča TP
Andris Bērziņš LPP/LC
Guntis Bērziņš JL
Vilnis-Edvīns Bresis ZZS
Uldis Briedis TP
Ingrīda Circene JL
Juris Dalbiņš TP
Jānis Dukšinskis LPP/LC
Jānis Eglītis TP
Uldis-Ivars Grava JL
Valdis Ģīlis TP
Dzintars Jaundžeikars LPP/LC
Imants Kalniņš TB/LNNK
Andis Kāposts ZZS
Jānis Klaužs TP
Vents Armands Krauklis TP
Alberts Krūmiņš JL
Māris Kučinskis TP
Jānis Lagzdiņš TP
Madars Lasmanis JL
Ainars Latkovskis JL
Kārlis Leiškalns TP
Vineta Muižniece TP
Artis Pabriks
Vaira Paegle TP
Raimonds Pauls TP
Karina Pētersone LPP/LC
Skaidrīte Pilāte ZZS
Jānis Porietis TP
Pauls Putniņš ZZS
Jānis Reirs JL
Baiba Rivža ZZS
Mārtiņš Roze ZZS
Atis Slakteris TP
Oskars Spurdziņš TP
Dagnija Staķe ZZS
Jānis Strazdiņš ZZS
Aigars Štokenbergs
Imants Valers TP
Dzintars Zaķis JL
Ērika Zommere TP

Divi tautas kalpi atturējās no balsojuma:
Gundars Daudze ZZS
Ausma Ziedone-Kantāne JL

6 deputāi nebalsoja vispār:
Silva Bendrāte JL
Andris Bērziņš ZZS
Sarmīte Ķikuste JL
Sergejs Mirskis SC
Artūrs Rubiks SC
Juris Sokolovskis PCTVL

Šeit aplūkojami Saeimā apspriestie priekšlikumi un deputātu uzstāšanās runas.

Dzīvnieku aizsardzības organizāciju sagatavotā informācija presei.

Citi resursi:
http://www.diena.lv/lat/politics/hot/pie-saeimas-ap-100-dzivnieku-aizstavju
http://www.diena.lv/lat/multimediji/dienatv/dzive/video-pikets-pret-dzivnieku-ritualu-kausanu
http://www.tvnet.lv/zalazeme/animals/article.php?id=84505
http://www.tvnet.lv/onlinetv/lnt/900_sekundes/article.php?id=344434
http://www.delfi.lv/news/national/politics/saeima-atlauj-kaut-lopus-atbilstosi-religiskajam.d?id=26890131
http://www.apollo.lv/portal/news/articles/179433
http://www.vipi.lv/1/6/?id_news=33201
http://easyget.lv/latvija-un-pasaule/read/16755/
http://news.frut.lv/lv/polit/politics/90501 u.c.

Izlasi arī šo:

Pret cietsirdīgu dzīvnieku kaušanu

Kaut gan cilvēku valstība dabā ir visattīstītākā, tai nepieder nekādas īpašas tiesības, attiecībā pret citām valstībām, konkrēti – pret dzīvnieku valsti. Būdamas dzīvas radības, dzīvnieki tāpat ir Visuma Dvēseles datu nesēji un attīstās pēc viņiem raksturīgiem likumiem. Tādā nozīmē viņi līdztiesīgi piedalās Kosmiskajā Evolūcijā un ieņem savu cienījamo vietu Dievišķajā Plānā.” S.Tusēns

Masu mēdijos jau ir izskanējis, ka š.g. 17.septembrī Saeima iecerējusi otrajā un galīgajā lasījumā skatīt grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā.
10.septembrī, pirmajā lasījumā steidzamības kārtībā ir pieņemti grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas paredz lauksaimniecības dzīvnieku nogalināšanu saskaņā ar reliģisko kopienu tradicionālajām gaļas ieguves metodēm – ātra rīkles pārgriešana ar ļoti asu nazi dzīvam, pie pilnas apziņas esošam dzīvniekam, pārgriežot kakla priekšējo daļu un pēc tam ļaujot dzīvniekam noasiņot.
Saskaņā ar mēdijos publicēto informāciju, Zemkopības ministrija ir skaidrojusi, ka šādas izmaiņas nepieciešamas, lai pavērtu iespējas Latvijas uzņēmējiem, šādos reliģiskos rituālos kauto lauksaimniecības dzīvnieku gaļu eksportēt ārpus Latvijas, turklāt tas arī nodrošinātu Latvijas gaļas ražotāju konkurētspēju citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu vidū.
Protams, daudzi no mums nebūt nav veģetārieši un pārtikā izmanto gaļu, pie kam nemaz neaizdomājoties, kādas ciešanas tas sagādā nogalinātajiem dzīvniekiem, tomēr jaunā ziņa rada virkni satraucošu pārdomu.
Diez vai būs daudz tādu, kas pārzina jau esošās metodes, ar kurām kautuvēs tiek „sagatavota” mums maltīte, tāpēc nav viegli nespeciālistiem spriest – būs jaunie grozījumi likumā cietsirdīgāki vai arī atvieglos dzīvnieku nāvi. Tomēr ir skaidrs, ka nevar būt tādu argumentu, lai pieļautu vai atbalstītu cietsirdīgu apiešanos ar nevarīgākiem par mums un vairotu ciešanas.
Šajā kontekstā tikpat vēlams (vai pat nepieciešams!) būtu pārskatīt jau esošos dzīvnieku nogalināšanas paņēmienus kautuvēs. Cik gan dzīvnieku tiek pakļauti mokām aiz neziņas vai nevēlēšanās zināt par lielo lomu, kāda tiem pieder Dzīvības ķēdē!
Šeit nenorādīsim uz to vai gaļas lietošana uzturā būtu nosodāma, taču viennozīmīgi nosodāma ir slikta apiešanās ar dzīvniekiem un mokoša dzīvības atņemšana, lai kādas metodes arī netiktu izmantotas.
Katrā ziņā, mums, kā civilizētai sabiedrībai, kura sasniegusi zināmu attīstības pakāpi, būtu jādara viss iespējamais, lai savā attieksmē un uzvedībā iemiesotu patiesas Cilvēka cienīgas vērtības.
Nežēlība un ciešanu vairošana nav savienojama ar vērtībām, kuras personificē izaugsmi sasniegušu personu. Gribētos stipri cerēt, ka pieņemot vai noraidot jaunos a.m. likuma grozījumus, likuma devēji ņems šo apstākli vērā.
Kas vēl šķiet svarīgi – cilvēka attieksme pret dzīvnieku lieliski parāda to, kāda ir iespējamā viņa attieksme pret cilvēku! Ja savā ikdienā esi gatavs pieļaut un sagādāt neaptveramas ciešanas nevarīgākiem par sevi un saviem līdzcilvēkiem, tad par kādu ieinteresētību mūsu sabiedrības attīstībā var būt runa?! Un šeit tiek runāts tikai par nežēlīgas izturēšanās ētisko pusi, nemaz nerunājot par tādas rīcības sekām no karmiskā un Kosmiskās evolūcijas viedokļa.
Žēlsirdība, miermīlība, labdarība vienmēr ir iezīmējusi Dievišķās Gudrības izpausmi mūsu uzvedībā. Kādā mērā Dievišķo Gudrību paužam savā uzvedībā mēs?
Ja atgriežamies pie sākumā minētajiem iespējamiem grozījumiem dzīvnieku aizsardzības likumā, rodas zināmas neskaidrības – ko gan nozīmē „reliģisko rituālu tradīcija lopu kaušanā” un kā šeit norādītā rituālā kaušana “iet kopā” ar tirgošanu? Kāds ir tās īstais mērķis – vai tas būs zieds, upuris dieviem, jeb tomēr tirgus prece? Galu galā – kādi reliģiskie likumi valda Latvijā, ja reiz tiek uzskatīts, ka valsts ir šķirta no Baznīcas?!
Vai tiešām preču aprite un ražošana (likumu ietvarā) ir mūsu sabiedrības galvenā un „svētā govs”? Tie jau ir pilnīgi cita rakstura jautājumi, kuri paliek atvērti.

Miermīlība nedrīkst aprobežoties vienīgi ar harmonisku attiecību saglabāšanu starp cilvēkiem. Tai jānosaka arī mūsu attieksmi pret dabu. Cik daudz skaistu dabas stūrīšu iznīcināts bez kādas nožēlas un bieži vien nelikumīgi! Cik dzīvnieku tiek pakļauti mokām barbarisku tradīciju vārdā vai dēļ necienīga vai nepareiza priekšstata par zinātni! […] Tādēļ cilvēkiem, kuri pienākuma dēļ ir spiesti dzīvniekus nogalināt, lai ražotu pārtiku, vairāk jādomā kā to izdarīt, lai pēc iespējas mazāk liktu tiem ciest un domās tiem jāpateicas, jo viņu nāve – tas nav viņu pienākums pret mums. Tāpēc miermīlība attiecas uz visu dzīvo uz Zemes.„ S.Tusēns

Publicēts: www.e-misterija.lv, Septembris 16, 2009, Ievietotājs: Aquatic