Fantastiskie suņi – Togo un Balto

1925.gadā uz tālo Nomas pilsētiņu Aļaskā kamanu suns Balto nogādāja medikamentus. Balto bija suns, kas pilsēta atveda zāles pret difteriju. Savukārt kāds cits suns, vārdā Togo, deva ne mazāku ieguldījumu šajā glābšanas misijā, kas noritēja 65 grādu salā.
Vadošais suns Togo, kura īpašnieks bija norvēģu zeltracis Leonhards Sepala, veica visgarāko ceļa posmu braucienā, kas tagad tiek saukts par Seruma skrējienu (The Serum Run). Sepala un Togo pameta Nomu, lai dotos pretim suņu pajūgam, kas bija ceļā uz turieni ar medikamentiem no 1100 kilometru tālās Nenanas pilsētas. Pēc 275 kilometriem Sepala un Togo sastapās ar šo pajūgu, pārņēma savā ziņā svarīgo sūtījumu un devās atpakaļ uz Nomu. Tikai pēc 250 kilometru brauciena bargajos ziemas apstākļos Sepalu, Togo un pārējos suņus nomainīja Gunnars Kāsens un kopā ar Balto veica atlikušo ceļu, nogādājot dzīvībai svarīgos medikamentus sirgstošajiem Nomas pilsētas iedzīvotājiem.
Balto saņēma visus laurus un Ņujorkas Centrālparkā viņam par godu izveidoja bronzas statuju. Tomēr savu daļu lauru saņēma arī Togo. Norvēģu ceļotājs Roalds Amundsens sunim piešķīra zelta medaļu, un vēlāk Togo kļuva par Lucky Srike cigarešu reklamētāju.

Ilustrētā Zinātne, Nr.01/2007, 5.lpp.