Suņi rej, karavāna iet tālāk…

pastaiga

Garākā pastaigā gar MK ēku, lai parādītu politiķiem un ierēdņiem, kādi izskatās līdzpilsoņu pamestie dzīvnieki, šodien devās vairākas dzīvnieku aizsardzības organizācijas un patversmes. Šodien tika izskatīts projekts, kas skar visus iedzīvotājus- gan tos, kas ir suņu īpašnieki, gan tos, kam to nav, jo viņi pašlaik maksā par tiem, kam suņi ir.
Dzīvnieku aizstāvji prasīja politiķus beidzot atrast ES fondu finansējumu jau 2008.gadā rūpīgi izstrādātajiem un visu atbalstītajiem MK noteikumiem , kas paredz noteikt visu suņu bezmaksas obligātu čipēšanu un reģistrāciju vienotā valsts datu bāzē. Šāda sistēma beidzot nodrošinātu bezatbildīgu suņu īpašnieku saukšanu pie kārtības, visu ar viņu pārkāpumiem saistīto izdevumu vienkāršu piedzīšanu, cietsirdības gadījumu pret dzīvniekiem atklāšanu un vainīgo sodīšanu, pašvaldību noteikto dzīvnieku turēšanas nodevu iekasēšanu, kā arī valstī plaukstošā ēnu ekonomikas segmenta- dzīvnieku audzētāju rūpala kontroli un uzskaiti.

Atklāti, klaji un ciniski- tā var nosaukt procesu, kas šodien risinājās Ministru kabineta sēdē. Par Es fondu piešķiršanu politiķi nebija gatavi diskutēt, sak, mums ir savs redzējums par ES fondu izlietojumu. Jaunais Zemkopības ministrijas steigā sagatavotais MK noteikumu projekts „Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtība” (TA-1533), ar ko tiek plānots aizstāt MK 15.04.2008.g. noteikumus Nr.277 „Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtība” tikpat steidzami tika pieņemts. Tas jau nekas, ka ignorēta izskatāmā projekta saskaņošanas kārtība, tas jau nekas, ka projekts ir juridisks brāķis, jo negatīvus atzinumus par tā neizprotamo saturu un apšaubāmo mērķi bija izteikušas gan Tieslietu ministrija, gan Finanšu ministrija. Tikko jaunizceptie MK noteikumi tagad paredzēs vēl papildu rūpes un izdevumus apzinīgajiem dzīvnieku īpašniekiem, jo, vairākkārtīgi lasot noteikumus viņi varbūt spēs saprast, kur un kā un kam maksājot, viņiem būs jāpiereģistrē savs čipētais dzīvnieks. Tiesa gan viņi to varēs izdarīt līdz pat tālajam 2016.gadam. Citiem vārdiem runājot, politiķi šodien, akceptējot šo jauno kartību, lūdza pašvaldības, dzīvnieku aizsardzības organizācijas un to sabiedrības daļu, kam riebjas līdzpilsoņu visatļautība un cietsirdīga vai bezatbildīga attieksme pret dzīvniekiem, viņus netraucēt ar savu redzējumu par lietu kārtību un problēmu izklāstu vismaz nākamo piecgadi. Politiķus arī nekādi nesatrauca fakts, ka katrs uz ielas izmests dzīvnieks pašvaldībām pašreiz no nodokļu naudas izmaksā 80.- Ls ( to noķerot, 14 dienas uzturot patversmē, vakcinējot, bet pēc tam eitanizējot) un dzīvnieku patversmes sāk pārvērsties par pamestu dzīvnieku izgāztuvēm. V.Dombrovski kā profesionālu grāmatvedi nepārliecināja arī elementāri vienkāršs ieņēmumu – izdevumu aprēķins: par ES fondiem čipēts un piereģistrēts dzīvnieks valstij izmaksātu 9.- Ls, bet pašvaldību ieguvums par šo pašu dzīvnieku vien iekasēto turēšanas nodevu veidā viņa mūža laikā būtu 50.- LS, papildus protams iekasējot visus faktiskos izdevumus no bezatbildīga saimnieka par iespējamiem pārkāpumiem.
Nesadzirdēti kopējā ministru kabineta korī palika arī A.Pabriks un S.Ēlerte, kuri uzklausot viedokļus, aicināja ieklausīties pašvaldību un dzīvnieku aizsardzības organizāciju teiktajā un tomēr izvērtēt ES fondu finansēšanas iespēju un rūpīgi izstrādātās dzīvnieku aizsardzības un uzraudzības kontroles mehānisma saglabāšanu, ko šodienas projekts bija paredzējis atcelt. Par to S.Ēlerte pat izpelnījas MP V.Dombrovska dzēlīgu repliku, ka varbūt viņa gatava dzīvnieku kontroles mehānisma ieviešanai atvēlēt kādu daļiņu no Kultūras ministrijas budžeta.
Tā nu steidzīgi pieņemtais pretrunīgu un nekvalitatīvu noteikumu punktu savārstījums ir ieguvis MK noteikumu spēku. Var saprast Zemkopības ministriju, jo kāda viņai daļa gar pašvaldību un dzīvnieku aizsargu problēmām, ka tik jebkādi noteikumi pieņemti un viņiem liek mieru. Visā šajā šodienas izrādē vispārsteidzošākā bija Vides un reģionālas ministrijas attieksme, kam, ja ne par bezatbildīgu attieksmi pret dzīvniekiem, tad par pašvaldībām un to iespējam nodrošināt sabiedrisko kārtību, vajadzētu stāvēt un krist. Sausais šodienas atlikums – specifiska interešu grupa ir ļoti apmierināta. Šodien var līksmot pagrīdes suņu audzētāji, jo, pateicoties Zemkopības ministrijai, viņi savu nelegālo rūpalu varēs turpināt bez raizēm, tāpat līksmot var varmākas pret dzīvniekiem, jo viņiem par to nekas nedraudēs. Šāda „ atvieglota” ierēdņu pieeja atsevišķiem projektiem vēlreiz uzskatāmi pierādīja, ka runas par korupcijas riskiem ir tikai skaisti vārdi tautas nomierināšanai, tā teikt, suņi rej(šodien arī tiešā nozīmē), bet karavāna iet tālāk.

Tomēr dzīvnieku aizstāvji nedomā samierināties ar šodien pieņemto lēmumu, tiks darīts viss, lai nekvalitatīvie un absurdie MK noteikumi tiktu atsaukti. Kā teikt – cāļus skaita rudenī.
MK sēde piedalījās un mājas istabas dzīvnieku kontroles mehānisma ieviešanu no ES struktūrfondiem aizstāvēja Latvijas pašvaldību savienība, Aivara Borovkova juridiskais birojs, dzīvnieku aizsardzības organizācijas: Dzīvnieku SOS, Mežavairogi un Ulubele.